Directors

Responsibilities of Directors

Director Title Independent director
(notification to the stock exchange)
Nominating and Compensation Committee
(optional committee)
Akio Nitori Representative Director and Chairman
Chief Executive Officer
 
Toshiyuki Shirai Representative Director and Chief Executive Officer
Chief Operating Officer
 
Fumihiro Sudo Director & Vice President    
Fumiaki Matsumoto Director & Vice President    
Masanori Takeda Senior Executive Officer of the Company    
Takaharu Ando Director
Sadayuki Sakakibara Director  
Takao Kubo Director
(Audit and Supervisory Committee member
(full-time))
   
Kazuhiko Takeshima Director
(Audit and Supervisory Committee member)
(Chairman)
 
Kazuhiro Suzuki Director
(Audit and Supervisory Committee member)
Tsuneyoshi Tatsuoka Director
(Audit and Supervisory Committee member)

(As of May 17,2019)

Akio Nitori

Akio Nitori

Representative Director and Chairman
Chief Executive Officer

Born on March 5, 1944

Career summary
Mar 1972 Founded the Company, Senior Managing Director
May 1978 Representative Director & President of the Company
Feb 2003
  • Director of P.T. MARUMITSU INDONESIA (currently P.T. NITORI FURNITURE INDONESIA)
  • Director of Marumitsu Co., Ltd. (currently Nitori Furniture Co., Ltd.) (current position)
Oct 2003 Director of MARUMITSU-VIETNAM EPE (currently NITORI FURNITURE VIETNAM EPE) (current position)
Nov 2009 Representative Director & Chairperson of Nitori Public Co., Ltd.
Mar 2010 Representative Director & President of Deco Home Co., Ltd. (current position)
May 2010 Chairperson of DECOHOME CHINA Co., Ltd.
Aug 2010
  • Representative Director & President of Nitori Co., Ltd.
  • Representative Director & President of Home Logistics Co., Ltd.
Aug 2011 Representative Director & President of Nitori Facility Co., Ltd.
May 2012 Director & Chairperson of Nitori USA, Inc.
June 2013 Representative Director, Chairperson & President of Nitori Public Co., Ltd.
May 2014
  • Representative Director & Chairperson of Nitori Co., Ltd. (current position)
  • Representative Director & Chairperson of Home Logistics Co., Ltd.
  • Representative Director & Chairperson of Nitori Facility Co., Ltd. (current position)
Mar 2015 Representative Director & Chairperson of Nitori Public Co., Ltd.
May 2015 Director & Senior Advisor of Home Logistics Co., Ltd.
Feb 2016 Representative Director & Chairperson (CEO) of the Company (current position)
May 2016 Outside Director of KOHNAN SHOJI CO., LTD. (current position)
June 2016 Chairperson of NITORI (CHINA) HOLDING Co., Ltd.
Mar 2017 Director & Senior Advisor of Nitori Public Co., Ltd. (current position)
May 2017 Director & Senior Advisor of Home Logistics Co., Ltd. (current position)
Outside Director of IZUMI Co., Ltd. (current position)
Reason for appointment
Mr. Nitori founded the Company in 1972. Since then, he has led the Company to realize the Company’s mission statement “To provide the foundation of prosperous home living to the global community.” He always made the the most of his excellent foresight and strong leadership, and has turning a furniture shop into one of the largest home furnishings store chains in Japan. He is qualified as a director responsible for making decisions on management policies and corporate strategies and for monitoring the execution of operations.

Toshiyuki Shirai

Toshiyuki Shirai

Representative Director and Chief Executive Officer
Chief Operating Officer

Born on December 21, 1955

Career summary
Apr 1979 Joined the Company
May 2001 Director of the Company
May 2004 Managing Director of the Company
May 2008 Senior Managing Director of the Company
May 2010 Director & Senior Managing Executive Officer of the Company
Aug 2010
  • Director of Nitori Co., Ltd.
  • Director of Home Logistics Co., Ltd.
Dec 2010 Director & General Manager of Merchandising Division of Nitori Co., Ltd.
May 2012 Director of Nitori USA, Inc.
May 2014
  • Representative Director & Executive Vice President of the Company
  • Representative Director & President of Nitori Co., Ltd. (current position)
  • Representative Director & President of Home Logistics Co., Ltd.
  • Representative Director & President of Nitori Facility Co., Ltd. (current position)
Mar 2015 Representative Director & President of Nitori Public Co., Ltd.
May 2015 Representative Director & Chairperson of Home Logistics Co., Ltd. (current position)
Feb 2016 Representative Director & President of the Company (current position)
May 2017 Representative Director & Chairperson of Nitori Public Co., Ltd. (current position)
Chairperson of NITORI (CHINA) HOLDING Co., Ltd. (current position)
Representative Director & Chairperson of HOME DECO CO., LTD. (current position)
Apr 2017 Chairperson of Nitori Taicang Trading & Logistics Co. Ltd. (current position)
June 2017 External Director of KATITAS Co., Ltd. (current position)
Reason for appointment
Mr. Shirai has had business experience in a wide range of fields since he joined the Company including store operation, personnel affairs, merchandise development, distribution, and overseas operations. He has a great deal of experience and knowledge in management as well. He has been Chief Executive Officer at NITORI Co., Ltd. since May 2014 and the President of the Company since February 2016. He is able to use his ability and experience in controlling and directing the execution of operations.

Fumihiro Sudo

Fumihiro Sudo

Director & Vice President
General Manager of Store Development Unit

Born on May 5, 1956

Career summary
Mar 1979 Joined SHIMACHU CO., LTD.
Sep 2000 Representative Director of KANSAI SHIMACHU CO., LTD.
Apr 2001 Joined the Company
May 2005 Executive Officer of the Company
May 2008 Managing Director of the Company
May 2010 Managing Executive Officer & General Manager of Store Development Division of the Company
May 2014 Senior Managing Director & General Manager of Store Development Division of the Company
Aug 2018 Director & Vice President & General Manager of Store Development Division of the Company
Jan 2019 Director & Vice President & Officer of the Store Development Division
Apr 2019 Director & Vice President & Leader of the Store Development Division and Domestic Sales Operation(Current Position)
Reason for appointment
Mr. Sudo has had a great deal of experience at the Company, primarily in store development. He is a Senior Managing Director. He has a wealth of management experience and knowledge about management.

Fumiaki Matsumoto

Fumiaki Matsumoto

Director & Vice President

Born on December 8, 1958

Career summary
Apr 1981 Joined Nissan Motor Corporation
Aug 2008 President of Nissan Motor Iberica, S.A., NMISA (Spain)
Apr 2010 President of Dongfeng Motor Company Limited (China)
Apr 2014 Vice President of Nissan Motor Corporation(Executive Officer)
Jun 2014 Director of Nissan Motor Corporation
Jun 2018 Resignation from the Director position
Sep 2018 Joined the Company
Director & Vice President of the Company
Nov 2018 Director & Vice President of the Company and
Japan-China Joint Global Business Enhancement Project Leader(Current position)
Apr 2019 Director & Vice President of the Company and Officer in Charge of Overseas Sales
Operations and Destribution department of the Company(current position)
Reason for appointment
Mr. Matsumoto has extensive experience and insight in overseas business, such as engaging in the management of overseas subsidiaries in companies. From this experience, we believe that he will lead our mission about expanding our business globally.

Masanori Takeda

Masanori Takeda

Senior Executive Officer of the Company
General Manager of Merchandising Division of Nitori Co., Ltd.

Born on Januery 10, 1966

Career summary
Mar 2004 Joined the Company
Feb 2008 Manager of Recruitment Division of the Company
Oct 2012 Merchandising Manager of Soft Goods Department of Merchandising Division of Nitori Co., Ltd.
Sep 2013 Merchandising Manager of Furniture Department of Merchandising Division of Nitori Co., Ltd.
May 2014 Executive Officer of the Company
Merchandising Manager of Furniture Department of Merchandising Division of Nitori Co., Ltd.
Oct 2015 Executive Officer of the Company
General Manager of Merchandising Division of Nitori Co., Ltd.
May 2016 Senior Executive Officer of the Company
General Manager of Merchandising Division of Nitori Co., Ltd.
May 2017 Managing Director of the Company (current position)
Managing Director & General Manager of Merchandising Division of Nitori Co., Ltd. (current position)
Aug 2018 Director of Nitori Co., Ltd.
General Manager of Merchandising Division of Nitori Co., Ltd. (Current position)
Oct 2018 Managing Director of the Company
General Manager of Global Merchandising Division (Current position)
Apr 2019 Managing Director of the Company
Head of Global Merchandising・Development・Inventory Contorl・Procuremet Department and DECOHOME Division (Current position)
Reasons for the appointment for Director:
The candidate has abundant business experience and keen business insight owing to his broad experience in major operations of the Store Operations Division, Recruitment Division, and Merchandising Division, etc. and his currently serving positions such as Managing Director of the Company and Managing Director & General Manager of Merchandising Division of Nitori Co., Ltd. Accordingly, Mr.Takeda has been appointed Director.

Takaharu Ando

Takaharu Ando

Director
*Independent Outside Director

Born on August 31, 1949

Career summary
Apr 1972 Joined National Police Agency
Sep 1994 Chief of Gunma Prefectural Police Headquarters
Aug 1999 Director of Public Security Department of Metropolitan Police Department
Aug 2004 Director General of Commissioner-General’s Secretariat of National Police Agency
Aug 2007 Deputy Commissioner General of National Police Agency
June 2009 Commissioner General of National Police Agency
Oct 2011 Retired from National Police Agency
May 2013 Outside Director of the Company (current position)
June 2014 Outside Director of Toyoko Inn Co., Ltd. (current position)
June 2016 External Director of AMUSE INC. (current position)
June 2017 Outside Director of ZENSHO HOLDINGS CO., LTD. (current position)
June 2018 Outside Director of TOBU RAILWAY CO., LTD. (current position)
Reason for appointment
Mr. Ando has held prominent positions, including Commissioner General of the National Police Agency, and has a wealth of experience and extensive knowledge. Mr. Ando has been monitoring the Company’s overall management and has been giving appropriate advice as an Outside Director. Although he has never been directly involved in corporate management, he fulfills his duties appropriately as an Outside Director, making effective use of his experience and knowledge.
Tenure as Outside Director: 6 years (at the Conclusion of this meeting)

Sadayuki Sakakibara

Sadayuki Sakakibara

Director
*Independent Outside Director

Born on March 22, 1943

Career summary
Apr 1967 Joined Toyo Rayon Co., Ltd.(Toray Industries, Inc.)
June 1996 Director of Toray Industries, Inc.
June 1998 Senior Executive Officer of Toray Industries, Inc.
June 1999 Senior Managing Director of Toray Industries, Inc.
June 2001 Representative Director & Executive Vice President of Toray Industries, Inc.
June 2002 Representative Director & President of Toray Industries, Inc.
June 2010 Representative Director & Chairperson of Toray Industries, Inc.
Outside Director of Mitsui O.S.K. Lines, Ltd.
June 2012 Outside Director of Nippon Telegraph and Telephone Corporation(Current position)
June 2013 Outside Director of Hitachi, Ltd.
June 2014 Chairman of Japan Business Federation
Executive chairman of Toray Industries, Inc.
Mar 2019 Outside Director of SHIMANO INC.(Current position)
Reason for appointment
Mr. Sakakibara has been involved in the management of Toray Industries, Inc. for many years and has held important positions, including the chairman of the Japan Business Federation. He has a wealth of experience and deep insight. We believe that by utilizing these experiences and insights, he will contribute to further strengthening corporate governance by providing appropriate supervision and valuable advice regarding our overall management.

Takao Kubo

Takao Kubo

Director (Audit and Supervisory Committee member (full-time))

Born on January 14, 1946

Career summary
Dec 1977 Joined the Company
Feb 1989 General Manager of Management Policy Office of the Company
May 1993 Full-time Corporate Auditor of the Company
May 2001 Director & General Manager of Management Planning Office of the Company
Apr 2003 Director & General Manager of President’s Office of the Company
May 2004 Full-time Corporate Auditor of the Company
Aug 2010
  • Corporate Auditor of Nitori Co., Ltd. (current position)
  • Corporate Auditor of Home Logistics Co., Ltd. (current position)
May 2016 Director (Full-time Member of Audit & Supervisory Committee) of the Company (current position)
Reason for appointment
Mr. Kubo has served as a director and an auditor at the Company and has a wealth of experience in the overall management of the Company. He is believed to have considerable knowledge about finance and accounting.

Kazuhiko Takeshima

Kazuhiko Takeshima

Director (Audit and Supervisory Committee member) (Chairman)
*Independent Outside Director

Born on March 16, 1943

Career summary
Apr 1965 Joined the Ministry of Finance
July 1994 Deputy Director-General for Policy Coordination in the Minister’s Secretariat of Ministry of Finance
May 1995 Director General of Economic Planning Agency (currently Cabinet Office)
July 1997 Commissioner of National Tax Agency
Jan 1998 Head of Domestic Affairs Office of Cabinet Secretariat
Jan 2001 Assistant Chief Cabinet Secretary of Cabinet Secretariat
July 2002 Chairman of Japan Fair Trade Commission
Sep 2012 Retired from office
May 2013 Director (Outside Director) of the Company
June 2013 Outside Auditor of Japan Airport Terminal Co., Ltd. (current position)
May 2016 Outside Director (Audit & Supervisory Committee Member) of the Company (current position)
Reason for appointment
Mr. Takeshima has held prominent positions, including Chairman of the Japan Fair Trade Commission, and has a wealth of experience and extensive knowledge. Based on his professional experience and knowledge, Mr. Takeshima has been monitoring the Company’s overall management appropriately and has been giving appropriate advice as an Outside Director. Although he has never been involved directly in the Company’s corporate management, he is expected to fulfill his duties appropriately as an Outside Director, making the most of his experience and knowledge.
Tenure as Outside Director: 6 years (at the Conclusion of this meeting)
Tenure as Director who is an Audit & Supervisory Committee Member: 3 years (at the conclusion of this meeting)

Kazuhiro Suzuki

Kazuhiro Suzuki

Director (Audit and Supervisory Committee member)
*Independent Outside Director

Born on September 4, 1951

Career summary
Apr 1976 Appointed a public prosecutor
Jan 2009 Director of the Criminal Affairs Department of Supreme Public Prosecutors Office
June 2010 Chief Prosecutor of Tokyo District Public Prosecutors Office
Aug 2011 Superintending Prosecutor of Hiroshima High Public Prosecutors Office
June 2012 Superintending Prosecutor of Fukuoka High Public Prosecutors Office
Jan 2014 Retired from prosecutor position
May 2014 Registered as attorney (Dai-Ichi Tokyo Bar Association)
June 2014 President of Japan International Training Cooperation Organization (current position)
May 2015 Corporate Auditor (Outside Corporate Auditor) of the Company
June 2015 Outside Auditor of Saitama Resona Bank, Limited (current position)
May 2016 Outside Director (Audit & Supervisory Committee Member) of the Company (current position)
Reason for appointment
Mr. Suzuki is a legal professional who has held prominent positions, including Superintendant Prosecutor of Fukuoka High Public Prosecutors Office. He has made use of his extensive experience and expertise by sharing his opinions about the Company’s management as an Outside Auditor. Although he has never been involved directly in corporate management, he is expected to fulfill his duties as an Outside Director appropriately for the reason above.
Tenure as Outside Director: 3 years (at the Conclusion of this meeting)
Tenure as Director who is an Audit & Supervisory Committee Member: 3 years (at the conclusion of this meeting)

Tsuneyoshi Tatsuoka

Tsuneyoshi Tatsuoka

Director (Audit and Supervisory Committee member)
*Independent Outside Director

Born on January 29, 1958

Career summary
April 1980 Joined the Ministry of International Trade and Industry (currently Ministry of Economy, Trade and Industry)
July 2008 Deputy Director-General in the Manufacturing Industries Bureau of the Ministry of International Trade and Industry
July 2009 Director-General for Policy Planning and Coordination of the Ministry of International Trade and Industry
Jan 2010 Councilor of Cabinet Secretariat
Aug 2011 Deputy Vice-Minister of the Ministry of International Trade and Industry
June 2013 Vice-Minister of Economy, Trade and Industry
July 2015 Retired from office
May 2016 Outside Director (Audit & Supervisory Committee Member) of the Company (current position)
June 2016 Outside Director of Asahi Kasei Corporation (current position)
June 2018 Outside Director of Mitsubishi Corporation. (current position)
Reason for appointment
Mr. Tatsuoka has assumed many prominent positions, including Vice-Minister of Economy, Trade and Industry. He makes the most of his wealth of experience and professional insight to strengthen the Company’s corporate governance and compliance systems. Although he has never been involved directly in the Company’s corporate management, he is expected to fulfill his duties as Outside Director appropriately for the reason above.
Tenure as Outside Director: 3 years (at the conclusion of this meeting)
Tenure as Director who is an Audit & Supervisory Committee Member: 3 years (at the conclusion of this meeting)
  • Note1:The Company has introduced an executive officer system to clearly separate management’s decision-making function and business execution function for more efficient and expedited management and to respond to changes in the business environment promptly and appropriately. The Company has the following 23 executive officers:
Managing Executive Officers:Yuichi Kazeharu, Mitsuru Ooki, Hiromi Abiko
Senior Executive Officers:Akio Igarashi
Executive Officers:Hidetoshi Kobayashi, Tadashi Kudo, Soichi Oda, Kazuyoshi Tayano, Naoshi Takei,
Shunichi Osawa, Eri Ablet, Hiroki Murabayashi, Manabu Nakamura, Ken Ueda, Hiroshi Nagai,
Kazuyuki Hashimoto, Isao Arai, Tsuyoshi Okamura, Kunihiko Takahashi, Yoshihisa Sato,
Junichi Yoshima, Fumiki Takeda, Nobuyoshi Tomii
As of June 13,2019

The forecasts and projected operating results contained in this report are based on information available at the time of preparation, and thus involve inherent risks and uncertainties.
Accordingly, readers are cautioned that actual results may differ materially from those projected as a result of a variety of factors.

Get Adobe Acrobat Reader

Adobe Reader is required for reading documents in the PDF format.
Please download it from. Adobe System Inc.